امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زندگینامه: کونوسوکی ماتسوشیتا (۱۸۹۴-۱۹۸۹)

کونوسوکی ماتسوشیتا در سال ۱۸۹۴ میلادی در نزدیکی شهر اوزاکای ژاپن به دنیا آمد
او توانست شکل مدیریت و اقتصاد را در ژاپن تغییر دهد؛ تغییری که باعث شد اقتصاد ژاپن با همه جهان فرق داشته باشد.

در این روش مدیریتی با محور قراردادن نیروی انسانی و اعتقاد و ایمان به رضایت او به جای درآمد زیاد اولیه، مدیر می‌تواند به سرمایه زیاد و رضایت مشتری دست پیدا کند که هدف هر مدیر موفقی است.

کونوسوکی ماتسوشیتا در سال 1894 میلادی در نزدیکی شهر اوزاکای ژاپن به دنیا آمد. پدرش کشاورز و مادرش خانه‌دار بود. او به‌رغم داشتن مشکلات خانوادگی بی‌شمار و بیماری طاقت‌فرسا در سال 1989در 94 سالگی درگذشت.

9 ساله بود که به‌ناچار زادگاه خود را ترک کرد و در کارگاه ساخت بخاری‌های زغالی و سپس مغازه دوچرخه‌فروشی به شاگردی پرداخت. در سال 1910 به عنوان سیم‌کش به استخدام شرکت برق شهر اوزاکا در آمد. اما تمایل ذاتی او به داشتن هیجان در کار، او را وا داشت تا پس از 7 سال کار، آنجا را رها کرده و با کمک همسر و برادر همسرش، یک کارگاه کوچک تولید لوازم برقی با 100 ین سرمایه تاسیس کند.

او در 20 سالگی ازدواج کرد و آن زمان تنها 4 کلاس درس خوانده بود. او ابتدا به تولید و عرضه ابداعات خود - یعنی سرپیچ لامپ دو شاخه تبدیل و چراغ قوه دوچرخه با مارک ناسیونال- پرداخت. ثبت این نام تجاری در سال 1925 صورت گرفت.

یک سال پس از جنگ جهانی دوم در پاسخ به نقش تخریبی جنگ، مؤسسه PHP را با ریاست خود بنیان گذاشت. در سال1980 نیز با انگیزه تربیت رهبران برای حل مشکلات مردم ژاپن دانشکده حکومت و مدیریت ماتسوشیتا را تاسیس کرد.

در سال 1932 در سالگرد تاسیس شرکت، ضمن برشمردن ماموریت شرکت، یک برنامه بلندمدت 250 ساله - که شامل 10 برنامه 25ساله برای 10 نسل کاری بود - را اعلام داشت و ماموریت حقیقی شرکت ماتسوشیتا الکتریک را تولید بی‌انتهای کالا به فراوانی آب آشامیدنی و در اختیارگذاشتن آن برای مردم و به ارزانی آب آشامیدنی دانست. او معتقد بود از این طریق، فقر برچیده می‌شود.

در سال 1961 در 65 سالگی از سمت ریاست شرکت کنار رفت و دامادش جای او را گرفت و او به عنوان رئیس هیأت‌مدیره به کار ادامه داد.

در سال‌های دهه 60 میلادی - وقتی که سود سرشاری وارد شرکت وی می‌شد- او درخواست مهمی از کارمندان و مدیران‌اش کرد که مربوط به کیفیت کالاها می‌شد؛ او گفت: اگر ما نتوانیم محصول خوب تولید کنیم، مرتکب جرم علیه اجتماع شده‌ایم. ما منابع اولیه و مواد خام را از جامعه می‌گیریم و از نیروی انسانی بهره می‌بریم اما محصول خوب تولید نمی‌کنیم. این منابع بسیار نفیس و گرانبها هستند که می‌توان در جاهای دیگر استفاده بهتری از آنها کرد. اگر بسیاری از مردم ژاپن (مثل ما) این کار را بکنند و منابع را به بهترین تبدیل نکنند، کشور به سرعت فقیر می‌شود.

ماتسوشیتا در سال 1973 بازنشستگی خود را از فعالیت‌های شرکت اعلام کرد و فعالیتش را در مؤسسه PHP- که با هدف آرامش و بهروزی جامعه بشریت برای دستیابی به رفاه مادی و سعادت معنوی تاسیس کرده بود- ادامه داد و وقتی در سال 1989 از دنیا رفت، به او لقب کارآفرین قرن داده بودند.

حالا شاگردان و جانشین‌های کونوسوکی ماتسوشیتا به گوشه و کنار دنیا سفر می‌کنند و پیام او را می‌برند؛ توجه به تمام ویژگی‌های یک انسان در زمان کار. پروفسور اگوجی هم که بعد از فوت ماتسوشیتا، مدیر شرکت PHP - که او تاسیس کرده بود- شد، این پیام را به ایران آورد.

پروفسور اگوچی (katsuhiko eguchi) در جلسه‌ای گفت: نوع مدیریتی که ماتسوشیتا در این مؤسسه بر آن تاکید داشته، مدیریتی است که برای بالابردن پول و سرمایه نیست و بر اساس پول‌محوری کار نمی‌کند بلکه اصول تجارت بر مبنای کار انسانی و اصولی را به کار می‌بندد؛ کاری که فرد به آن عقیده داشته باشد و هدف خاصی را دنبال کند.

کنوسوکه ماتسوشیتا در یک خانواده ده نفره در ۲۷ نوامبر سال ۱۸۹۴ در دهکده ای در جنوب اوزاکا به دنیا آمد.ماتسوشیتا از سن ۹ سالگی که خانه را ترک کرد تمام زندگی اش را صرف نمود که پاناسونیک بزرگترین کمپانی الکترونیکی دنیا شود. کنوسوکه ماتسوشیتا در ۲۷ اوریل ۱۹۸۹ در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

کنوسوکه ماتسوشیتا در یک خانواده ده نفره در ۲۷ نوامبر سال ۱۸۹۴ در دهکده ای در جنوب اوزاکا به دنیا آمد. او فرزند آخر خانواده بود. در سال های اول زندگی آرامی داشت و زندگی اش به خوبی می گذشت. پدر او در کار معامله ی برنج بود و درآمد خوبی داشت، تا اینکه در یکی از معاملات تمام دارایی اش را از دست داد و مجبور شد چند سالی به دنبال کار به اوزاکا برود و از خانواده اش دور باشد. وقتی کنوسوکه به سن ۹ سالگی رسید پدرش او را برای کار کردن پیش خود برد. او کارهای متفاوتی را انجام داد و در آخر به یک دوچرخه فروشی در گودایی رفت و به خاطر هوش و ذکاوتی که در تجارت داشت مدیر آن جا خیلی تحت تأثیر کنوسوکه قرار گرفت.

در طی زندگی کردن درشهر و آشنایی با زندگی شهری و ماشین هایی که گاهی در خیابان ها تردد می کردند او تصمیم گرفت آینده اش را با تجارت دستگاه های الکتریکی بسازد. او در ۱۵ سالگی دوچرخه فرووشی را ترک کرد و به یک کمپانی لامپ های الکتریکی رفت تا در آنجا شروع به کار کند. ۵ سال بعد با دختری به نام « مومه نولو» که ۱۹ سال داشت ازدواج کرد. او به خاطر علاقه ای که داشت سخت کار می کرد تا اینکه در سن ۲۲ سالگی بازرس کارخانه لامپ سازی شد.در همان ایام یک سوکت جدید ساخت اما سرپرستش استقبالی نکرد.

در طی این ماجرا او تصمیم گرفت از کارخانه بیرون بیاید و خودش یک تجارت را آغاز کند.در ژوئن ۱۹۱۷ به همراه همسر و برادر همسرش(بعدها شرکت سانیو را تاسیس کرد) یک فروشگاه در آپارتمانی ۲ اتاقه تاسیس کردند و سوکت جدید خود را در آنجا تولید کردند اما چون فروش خوبی نداشت همسرش مجبور بود برای تهیه نیازهای اولیه تعدادی از وسایل منزل را به وثیقه بگذارد اما او همچنان امیدوار بود و وسیله های جدید می ساخت.بالاخره ماتسوشیتا یک سفارش از شرکت بزرکی که در زمینه صفحه های عایق برای فن های الکتریکی فعالیت می کرد دریافت کرد.

او به سرعت کار کرد تا بتواند سفارشات را به موقع تحویل دهد و تاخیری نداشته باشد.سفارش های بعدی و پی در پی باعث شد که بتواند سوکت و ثابت نگه دارنده های سیم کشی را به صورت فراوان و انبوه تولید کند.کمپانی که قرار بود پاناسونیک نام بگیرد در ۷ مارچ سال ۱۹۱۸ تاسیس شد.ماتسوشیتا از آن آپارتمان کوچک به آپارتمان بزرگتری نقل مکان کند و از آن زمان کسب و کار خانوادگی خود را راه اندازی کرد.

کارکنان از ۳ نفر تشکیل شده بود.کنوسوکه ماتسوشیتا ۲۳ ساله و همسرش ۲۲ ساله و برادر همسرش که ۱۵ سال داشت.آنها ۳ اتاق در طبقه همکف را به اتاق کار خود تبدیل کردند و ۲ دستگاه پرس قالب های عایق را هم در آنجا نصب کردند.در طی این دوران ناتسوشیتا به این نتیجه رسید که بازار دست نخورده ی وسایل الکتریکی جای رشد دارد.با گذشت زمان او ۲ ابداع دیگر هم انجام داد که یکی پریز ثابت و دیگری یک سوکت دو طرفه بود.چون ابداع های ماتسوشیتا جدیدتر بود و از رابط های الکتریکی که در بازار بود ارزان تر بود آن ها خیلی زود محبوب شدند.

چون جای آن ها محدود بود و فروش هم فقط در همان ساختمان انجام می شد در یک بازه زمانی فروش آن ها سقوط کرد اما خیلی زود با معامله ب فروشندگان عمده شرکت ماتسوشیتا جانی دوباره گرفت. در فوریه ۱۹۲۰ ماتسوشیتا یک علامت تجاری برای خود طراحی می کرد. یک M که رویش یک پیکان بود و در یک کادر لوزی شکل قرار داشت. چند ماه بعد ماتسوشیتا، برادر همسرش را برای گسترش دادن تجارتش به توکیو فرستاد. آنقدر کار آنها رونق گرفته بود که مجبور شدند ساختمان کناری را هم برای محصولاتشان اجاره کنند چون پرسنل آنها از ۵۰ نفر بیشتر شد یک طبقه ۲۳۰ متری هم به شرکت خود اضافه کردند.

پروژه بعدی ماتسوشیتا چراغ با مولد باتری دوچرخه بود. در مدت شش ماه مدل های زیادی ساخت که در نهایت به یک لامپ دایره ای شکل رسید که به کمک ۳ باتری حدود ۳۰ تا ۴۰ ساعت شارژ نگه می داشت. او این چراغ ها را در مغازه های فروشندگان بدون اینکه پولی دریافت کند می گذاشت و آنها می گفت بعد از فروش آن ها، سود خود را دریافت خواهد کرد. در سال ۱۹۲۳ در توکیو زلزله ای به وقوع پیوست که در پی آن دفتر ماتسوشیتا در آنجا از بین رفت و ۲ نفر از کارمندان به اوزاکا بازگشتند ولی او خیلی زود در سال ۱۹۲۴ دفتر دیگری در توکیو تأسیس کرد. در پی امضای یک توافق نامه ۳ ساله با «تاکه نوبویاماموتو» که مدیر یک شبکه فروش مطرح بود، همکار شد. علیرغم تمام اختلاف نظرهایی که با هم داشتند اما ماتسوشیتا به قابلیت های یاماموتو اعتقاد داشت و همیشه به او احترام می گذاشت. ماتسوشیتا به دنبال یک برند جدید برای لامپ های خود بود و می خواست نام برند جدید نمایانگر تعلق به مردم با شد و به این دلیل لامپ های جدید National نامگذاری شد. در سال ۱۹۲۷ ماتسوشیتا شروع به کار به روی هیتر برقی کرد. او یکی از کارمندهای خود به نام هاکااو را مسئول تولید هیترها کرد. شرکت ماتسوشیتا ماهانه۱۰۰۰۰ عدد از این هیترها را می فروخت.

ماکااو مدیر R&D (تحقیق و توسعه) شرکت بود که در سال ۱۹۸۱ در سن ۷۹ سالگی درگذشت. چون سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۰ سال های جنگ بود و ژاپنی ها بیشترین وقت آزاد خود را کنار رادیو می گذراندند. ماتسوشیتا به تولید رادیو روی آورد و شرکت “Kokudo Electric” را تأسیس کرد که جایزه بهترین تولید را هم از آن شرکت کرد. در سال ۱۹۳۴ اولین انستیتوی آموزشی را برای کارمندان پاناسونیک در شمال ساختمان Kokudo Electric تأسیس کرد و در سال ۱۹۶۰ دومین کالج تخصصی پاناسونیک تأسیس شد. در سال ۱۹۳۷ اولین مرکز خدمات درمانی و در سال ۱۹۴۰ بیمارستان تخصصی برای پرسنل پاناسونیک تأسیس شد. در سال ۱۹۳۵ یک دانشجوی ژاپنی دستگاهی را اختراع کرده بود که نشانه های تصویری را منتقل می کرد. ماتسوشیتا هم خیلی زود به فکر ساخت تلویزیون ها به ساخت ژاپن افتاد که در سال ۱۹۳۸ اولین نمونه ساخته شد و یک سال بعد تلویزیون های پاناسونیک رونمایی شد. در سال ۱۹۴۵ در طی جنگ جهانی، پاناسونیک ۲۳ کارخانه خود را از دست داد و تعداد زیادی از کارمندانش کشته شدند.

ماتسوشیتا روز بعد از محاصره ژاپن تمام کارمندان خود را جمع کرد و به آنها گفت « تولید، بنیادی ترین اقدام ما برای ترمیم خسارت است. باید کارمان را کامل کنیم و دوباره جامعه مان را بسازیم و زندگی مردممان را قوی کنیم.» به دلیل از بین رفتن تعداد زیادی از کارمندان، آنهایی که ماندند مجبور بودند سخت کار کنند که خسارت ها جبران شود که همین امر باعث شد پاناسونیک در کمتر از چند سال مجدداً احیا شود. سال ۱۹۵۵ سال استفاده از دستگاه های الکترونیک نامیده شد و پاناسونیک به تولید سایر وسایل الکترونیکی روی آورد. اولین ماشین لباسشویی پاناسونیک در سال ۱۹۵۱ و اولین یخچال در سال ۱۹۵۳ تولید شد. به تدریج ساختمان های تولیدات مختلف از هم جدا شدند و هر کدام به تنهایی یک کارخانه و شرکت مجزا شدند. در سال ۱۹۵۹ شعبه تولیدات ماتسوشیتا در آمریکا تأسیس شد و در ۱۹۶۷ شعبه های آمریکای لاتین در مکزیک، کاستاریکا، تانزانیا و پورتوریکو تأسیس شدند. در سال ۱۹۶۷ شرکت National به تایوان منتقل شد و شعبه های دیگر در آسیا و استرالیا وفیلیپین و مالزی تأسیس شد. دهه ۶۰ دهه جهانی شدن ماتسوشیتا بود که عکس روی بسیاری از مجله های مشهور به عنوان مرد صنعت دنیا به ماتسوشیتا اختصاص یافت.

در سال ۱۹۶۵ بسیاری از محصولات جدید مانند استریو، بلندگو و تجهیزات دیجیتالی دیگر به تولیدات پاناسونیک اضافه شد. در آن زمان مدیر پاناسونیک «ماشارو ماتسوشیتا» بود. در سال ۱۹۷۷ پاناسونیک نوارهای VHS را تولید کرد که فقط در سال ۱۹۸۳ پاناسونیک ۱۰ میلیون نوار VCR تولید کرد. در سال ۱۹۸۹ پاناسونیک موزه علوم و تکنولوژی خود را تأسیس کرد. ماتسوشیتا از سن ۹ سالگی که خانه را ترک کرد تمام زندگی اش را صرف نمود که پاناسونیک بزرگترین کمپانی الکترونیکی دنیا شود کنوسوکه ماتسوشیتا در ۲۷ اوریل ۱۹۸۹ در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

 

panasonic shareholders

panasonic footer

shareholders panasonic

آقای کونوسوکی ماتسوشیتا بنیان گذار اصلی شرکت پاناسونیک

Komtell©

تهران، بلوار میر داماد بین شمس تبریزی جنوبی و ایستگاه مترو برج نادر شماره 216

komtell telegram channel

خبرنامه کامتل

شما میتوانید با وارد کردن آدرس ایمیل خود از اطلاعیه های کامتل با خبر شوید